0

Niezupełnie tradycyjnie 2

Tworząc swoje własne hula hop możemy poeksperymentować. W końcu nikt nie powiedział, że nie można w jednej zabawce zawrzeć kilku obręczy. Produkując hula hoop wystarczy nie ograniczać się do standardowej długości węża a uciąć taką jego ilość, jakbyśmy potrzebowali 3 kółka a nie jedno. Później tylko złączyć rurę na końcu i nowa, całkiem inna zabawka gotowa.
Rozwiązanie zaprezentowane na filmiku być może nie daje nam tyle możliwości trikowych co tradycyjne koło, jednak jest godne uwagi chociażby na swoją oryginalność.

0

Lasso 2

Zwykłe kręcenie obręczą na dłoni warto wreszcie urozmaicić.
Triki wykonywane z rękami w górze bywają męczące, jednak warto włożyć w nie odrobinę wysiłku, gdyż nie tylko efektownie wyglądają, ale także doskonale pozwalają opanować sterowanie hula hopem.
Podczas kręcenia w jedną stronę można nie tylko zmieniać ręce, ale także obracać całe ciało wraz z obrotem obręczy i w przeciwnym do tego obrotu kierunku.

Standardowo: wszystko zostało pokazane na tutorialu:
0

Niezupełnie tradycyjnie

W każdej dziedzinie szuka się nowych rozwiązań, udoskonaleń... tak samo dzieje się z banalnym (jak mogło by się wydawać) hula hoopie.
Czy koniecznie musi to być sztywna obręcz? Okazuje się, że nie. Jeden z niemieckich sklepów proponuje giętkie hula, którym nie tylko można kręcić na biodrach, ale także używać go do wzmacniania mięśni ud i rąk.
Duża sprężyna wydaje się być dobrym przyrządem do ćwiczeń, jednak nie zaryzykowała bym stwierdzenia, że w pełni potrafi zastąpić dotychczas posiadane hula hop.


(Link do sklepu: http://www.hula-hoop-shop.de/products/de/Hula-Hoop/Slimgo-Hula-PRO-dehnbares-Hula-Hoop-und-Expander-15kg.html )
0

Opadamy...

Czasem zdarza się, że hula hoop opada, a my nie potrafimy nad tym zapanować.
Bardzo pomocne jest ćwiczenie, które nie tylko nauczy nas jak panować nad kołem ale także pozwoli popracować nad pośladkami (zatem właściciele kół z masażerami - to także dla Was:)).

Sprawmy, żeby opadanie nie było przypadkowe, wywołajmy je i postarajmy zatrzymać hula hop na biodrach (a nie na brzuchu, jak mamy w zwyczaju kręcić).
Najboleśniejszym miejscem są kości biodrowe. Niezależnie czy są mocno wystające, czy praktycznie ich nie widać - zapewniam, że obicie o nie hula hopem jest bolesne i nierzadko powoduje siniaki. Przy odrobinie poświęcenia z łatwością można nauczyć się sprowadzać obręcz niżej.
Zaręczam, że skutki kręcenia na pupie nie tylko odczujecie od razu (nie oszukujmy się, zakwasy nieuniknione) ale też zobaczycie je całkiem szybko, ponieważ kręcenie na tej wysokości wymusza bardziej zamaszyste ruchy (z resztą też mocno seksowne:>).

Całą sprawę jak zwykle ułatwia rozbijanie triku na części: najpierw przyzwyczajamy się do kręcenia na biodrach / pupie, później "kombinujemy" jak zejść kółkiem z brzucha do bioder (na których przecież już umiemy kręcić).

W 2:22 minucie dziewczyna pokazuje jaki ruch należy wykonać aby podnieść obręcz z powrotem.

0

Corkscrew | Korkociąg

Aby wykonać tzw. Corkscrew należy połączyć ze sobą dwa triki: lasso i wynoszenie nad głowę.
Trik ten można wykonywać na wiele sposobów; można wynosić nad głowę i opuszczać tą samą ręką, lub na etapie lassa zmieniać dłonie. Nieistotne jest również, którą dłonią zaczynamy podnosić.

Należy jedynie pamiętać o jednej regule:
(dla kręcących w prawo):
- zaczynamy podnosić kółko lewą dłonią zza pleców
- zaczynamy podnosić kółko prawą dłonią od brzucha
(dla kręcących w lewo):
- zaczynamy podnosić kółko prawą dłonią zza pleców
- zaczynamy podnosić kółko lewą dłonią od brzucha0

Podnoszenie nad głowę (+ lasso)

Wynoszenie hula hoop nad głowę jest jednym z pierwszych trików, które należy opanować. Z jego poziomu możemy przechodzić do wielu innych technik.
Dzięki temu ćwiczeniu "wychodzimy" z kółka, co znacznie ułatwia manewrowanie nim.

Aby poprawnie wykonać trik należy postępować zgodnie z zaprezentowanym niżej filmikiem.
Największą trudność sprawia wyczucie momentu, kiedy należy zacząć podnosić obręcz, oraz sam ruch ręką ku górze. Dla ułatwienia można próbować wyćwiczyć ów ruch "na sucho", tzn. bez momentu, gdy kręcimy na biodrach. Jeżeli posiadamy lekkie kółko, powolne podnoszenie (bez rozpędu jaki powoduje kręcenie na biodrach) nie będzie sprawiało problemu, a pozwoli wyćwiczyć manewr.

Nie jest to reguła (zastosowanie innych przypadków - wkrótce), ale poleca się zacząć od lewej ręki, gdy kręcimy w prawo i od prawej - gdy hula hop obraca się w lewo.
Mimo to warto wyćwiczyć podnoszenie prawą dłonią, jednocześnie pamiętając, że w tym przypadku zaczynamy nie zza pleców a w okolicach brzucha / prawego biodra.

0

Lasso

Ten trik w pełni zasłużył na swoją nazwę;)
Jest jednym z najprostszych, jednak nie przeczę, że może sprawiać problemy.
Najłatwiej jest zacząć od obrotu wokół własnej osi trzymając hula hoop w ręce przeciwnej do kierunku obrotu (tzn., że jak obracamy się w lewo - trzymamy hula w prawej dłoni).
Powoli podnosimy HH nad głowę i gdy już jest w najwyższym punkcie obracamy kółkiem w kierunku zgodnym z obrotem naszego całego ciała.

W praktyce:
0

Podsumowanie

No cóż, kręcenie wygląda to coraz lepiej:)
I przede wszystkim nie jest to tylko stanie w miejscu:)

0

Korzystamy z przestrzeni

Przy temacie o obrotach w kole wspomniałam, że podczas obrotu w tą samą stronę co obrót hula hoop jesteśmy w stanie zapewnić sobie wolną przestrzeń w obręczy. Zaangażujmy więc ręce.
Kręcąc w prawo łatwiej będzie nam zacząć od włożenia (na krótką chwilę) prawej ręki; podczas kręcenia w lewo: lewej.
Należy nabrać nawyku prostowania ręki do końca (łokieć nie może być zgięty), a trik nie może wyglądać jakbyśmy uciekali od hula hoop. Jeżeli nie nadążać wyciągnąć ręki - zwolnij kręcenie. I tak do skutku:)

Dla ułatwienia, na początku można obracać się razem z kołem, gdy nabierzemy wprawy bez trudu będziemy wkładać ręce stojąc w miejscu.

Tutorial:
0

Obroty w kole

Kręcąc hula hoop i obracając się wokół własnej osi jednocześnie, pozwalamy obręczy na całkiem inne zachowanie niż takie, gdy kręcimy stojąc w miejscu; HH może dzięki temu spowalniać lub wręcz przeciwnie - obracać się bardzo szybko.

Najprościej opanować ruch zgodny z ruchem koła. Obręcz wtedy zwalnia, a my możemy zapewnić sobie wolną przestrzeń w HH (która przydaje się do późniejszych trików). Podczas wykonywania tego ćwiczenia HH przez dłuższy czas dotyka tylko pleców lub tylko brzucha (nie przetacza się po ciele).
Ruch w przeciwną stronę jest o wiele bardziej skomplikowany i wymaga większej praktyki. Kółko przyspiesza i ruchem bioder musimy kontrolować jego wysokość kręcenia. Warto obracać się w tym momencie na jednej nodze, podczas czego biodrem drugiej nogi kontrolować ewentualne upadki obręczy.

Filmidło:
0

Zatrzymania | Zmiana kierunku

Kiedy już potrafimy kręcić hula hoop w obie strony, warto, żebyśmy nauczyli się poprawnie zmieniać kierunki, a co za tym idzie - zatrzymywać koło.
Jest kilka technik, ale zacznijmy od najprostszej.
Kluczem do sukcesu jest (jak zwykle z resztą) wyczucie odpowiedniego momentu do zatrzymania oraz prawidłowe ułożenie ciała. Kręcąc w prawo, w chwili gdy hula styka się z lewym bokiem, przekręcamy się lekko w prawo (czyli zgodnie z obrotem) i zatrzymujemy hula hop prawą ręką.
Należy pamiętać, żeby łapać obręcz po zewnętrznej stronie (czyli nie wkładamy rąk wewnątrz).

W praktyce wygląda to tak:
Pamiętajcie, że to ćwiczenie jest do zastosowania na wszystkich typach hula hoop!
0

Ruch

Kiedy opanujemy już kręcenie na biodrach i chociaż minimalne panowanie nad obręczą proponuję zwrócić baczniejszą uwagę na ruch.
Nie warto marnować czasu na stanie jak słup soli dbając tylko o to, by HH dotykało naszej talii.

Na początek proponuję opanować obracanie się wokół własnej osi. Jeżeli kręcimy w lewo: obróćmy się o 180st przez lewe ramię; jeśli w prawo - 180st przez prawe.
Oczywiście, można obracać się w kierunku odwrotnym do kierunku obrotu hula hop, ale jest to odrobinę trudniejsze i wymaga bardziej energicznych ruchów biodrami.
Dobrym ćwiczeniem jest przenoszenie ciężaru ciała raz na jedną, raz na drugą nogę. Zwiększa to świadomość kontroli nad kołem.

Nie zapominajmy też o rękach!
Dla Pań, które kręcą "na czas" (np. przed telewizorem) i w grę nie wchodzą obroty, idealnym ćwiczeniem jest podnoszenie rąk (można trzymać w nich jakieś obciążniki, np. butelki wody). Wbrew pozorom przyzwyczajenie się do podnoszenia rąk nie jest rzeczą najłatwiejszą, ale wartą wyćwiczenia.

A tutaj w praktyce:
(Dokładniejsze instrukcje na temat obrotów w następnej notce.)
 
Copyright © Hula Hoop Dance